Mühendislik Plastikleri Nelerdir

Mühendislik Plastikleri Nelerdir

Mühendislik plastikleri nelerdir diye sorduğunuzda aşağıdaki astronot ve uzay aracının resmin bir parçasıdır diyebiliriz. Dünya çevresindeki yörüngesinde dönen uzay mekiğinde görevli bir uzay mühendisi, cihazların ayarını yapıyor. Yaptığı işin başarıya ulaşması ve mekikteki hayatının idamesi için uzay mekiğindeki çok çeşitli malzemelerin fiziksel ve elektrik özelliklerini çok iyi bilmesi gerekir. Uzay elbisesinin kumaşı da dahil, bu malzemelerin pek çoğu mühendislik plastiklerinden yapılmıştır. Sağlam dayanıklı mühendislik plastikleri geçiştirilmeseydi uzay elbiselerini metalden yapmak gerekecekti ki bu da pratik değildi.

Mühendislik Plastikleri her yerde

1. Mühendislik Plastikleri Kimyasal Yapısı

Pek çok mühendislik plastiğin ama maddesi polimerdir. Pek çok sentetik maddede, küçük yapı birimleri ard arda tekrarlanarak bir birine bağlanmış ve böylece dev zincirler veya ağlar oluşmuştur. Böyle maddelere polimer denir. Polipropilen ve teflon gibi bazı polimerler sentetiktir. Kalıplanarak biçim verilen polimerlere plastik denir.

mühendislik plastikleri nelerdir
mühendislik plastikleri nelerdir

Mühendislik plastikleri görünümleri, rijitlikleri, saydamlıkları ve aşınma dayanımları gibi özelliklerde farklılıklar gösterirler. Katılma polimerlerinden oluşmuş mühendislik plastiklerinden yapılmış plastik eşya, eritilip yeniden işlenerek yeni eşya şeklinde tekrar kullanıma sunulabilir. Bu tip plastik eşyanın altına yeninden kullanım sırasında ip ucu olması için, polimerin kodu yazılır.

2. Mühendislik Plastik Çeşitleri

mühendislik plastikleri nelerdir
mühendislik plastikleri nelerdir

Plastik performans pramidinin orta kısmında yer alan Mühendislik Plastiklerinin çeşitleri amorf ve yarı kristallin olarak iki ye ayrılmaktadır. Bunlar arasında Türkiye’ de en çok bilinen mühendislik plastik çeşidi Poliamid yani Kestamid çeşididir. PA mühendislik plastiği PA 6, PA 66, PA11, PA12 olarak kendi arasında sınıflandırılmaktadır. Ayrıca yarı kristal termoplastik olan Polyoxymethylene  yani POM‘ da yine yoğun olarak kullanılan mühendislik plastik çeşididir. Bu ürünlerin çeşitlendirilmesindeki temel özellikler ürünün mukavemeti, kayganlığı, iletkenliği, direnci, su emiş oranı, aşınmaya karşı direnci, kullanım ömrü gibi özelliklerdir.

3. Mühendislik Plastikleri Nerelerde Kullanılır

Mühendislik plastikleri adından da anlaşılacağı üzere mühendislik faaliyetlerinin yoğun olduğu alanlarda kullanılır. En ön plana çıkan alanlar otomotiv sanayi, ağır sanayi ve teknoloji alanlarıdır. Bu alanlarda ihtiyaç duyulan sağlam ve uzun ömürlü metalin yerine geçebilen ancak ondan daha hafif, daha az maliyetli ve kolay üretimi mümkün plastik çeşitleridir.

Yıpranma olasılığı olan alanlarda hareketli makina parçalarının olduğu bölümlerde mühendislik plastikleri tercih edilmektedir. Teknolojik birçok parçası mühendislik plastiklerinden oluşmaktadır. Contalar, vidalar, fanlar, dış gövdelerdeki malzemelerin çoğu bu ürünlerdendir. Yalıtkanlık ve suya karşı olan direnci elektronik cihazlarda tercih sebebidir.

4. Mühendislik Plastikleri Üreticileri

Mühendislik plastikleri üretimi çoğunlukla Avrupa ve Asya menşei ülkelerde yapılmaktadır. Bunun yanında Türkiye’ de de bu alanda ciddi yatırımlar mevcuttur. Üretilen mühendislik plastiğinin kalitesini en iyi şekilde anlamanın yolu onun karakteristik özelliklerini iyi analiz etmektir.

Martan plastik termoplastik çeşidi olan bu ürünlerin Avrupa ve Asya menşei çeşitlerini toptan ve perakende olarak satmaktadır. Uygun fiyat ve yüksek kaliteye sahip kestamid ve POM plastiklerinin çubuk ve levha çeşitlerini mamül ve yarı mamül şeklinde adresinize teslim edilecek şekilde temin etmektedir.

Ayrıca Martan Plastik Çayırova-Kocaelindeki işleme tesisinde tasarımlarınızı ve ihtiyaçlarınızı yüksek teknoloji makinalarla torna, freze gibi işlemler ile son ürün haline getirerek sizlere eksiksiz ve zamanında ürün teslimi yapmaktadır.