Polietilen Nedir ?

Polietilen Nedir ?

Mühendislik plastiklerinden polietilen nedir sorusunun cevabını aşağıda detaylı bir şekilde bulacak aklınızdaki sorulardan kurtulacaksınız.

Polietilen son derece dayanıklı, kimyasallara karşı dirençli ve çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir mühendislik plastiğidir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE (POLİETİLEN) olarak kullanılır. Etilen molekülü C2H4 , çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2) Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ile olur. Polietilen plastik, düşük yoğunluklu veya yüksek yoğunluklu olabilir, kalıplanabilir, ekstrüde edilebilir ve çeşitli şekillerdeki kalıplara dökülebilir. Polietilen, suyu çok az emen sert, sağlam, dayanıklı ve boyut kararlılığı olan bir malzemedir.

Imperial Chemical Industries

Polietilen Tarihçesi

Polietilen nedir iyi bilmenin yolu onun tarihçesini ve ortaya çıkışını bilmekten geçer. Etilenin polimerleştirilme tepkimesi, 1930 yılında tesadüfen İngiliz kimyasal ürünler şirketi Imperial Chemical Industries’ de bulundu. Ama başlangıçta, yaklaşık 2000 barlık çok yüksek basınçlar altında gerçekleştirilen bu tepkimenin teknolojisini kolayca uygulanabilir hale getirmek için yıllar gerekti. Çok geçmeden mekanik ve elektriksel özelliklerinin farkına varılan polietilen, birçok farklı uygulamada kullanılmaya başladı. Daha sonra, 1950’ li yıllarda kimyacı K. Ziegler, düsük basınç altında polimerleştirme tepkimesini geliştirdi. Bu yöntem 1970’ li yıllarda polietilenin bütün çeşitlerine yaygınlaştırıldı; böylece o tarihten itibaren polietilen, dünya çapında en çok kullanılan plastik madde haline geldi. Çöp torbasından elektriksel yalıtıma kadar uzanan çok çeşitli alanlarda kullanıldı. 3 Polietilenler termoplastik ailesinin en eski polimerlerinden biri olup önceleri sadece alçak yoğunluklu üretilirken gelişim göstermiş ve yüksek yoğunluklu, lineer, orta yoğunluklu olmak üzere üç yeni polietilen türü aileye eklenmiştir. Bu dört cins polietilen de sanayinin temel polimerik malzemeleri olup çok farklı kullanım sahaları mevcuttur. Yeni türlerin eklenmesi, yani polietilenin iyileştirilmesi ile oyuncaktan, ev eşyasına bidonlardan poşetlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Polietilenlerin dayanıklılık, sağlamlılık, kolay islenebilme ve dielektrik özelliklerinin üstünlüğü ile günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Polietilen Malzemeler Tanımı Polietilen beyazca, yarı geçirgen, yumuşatılabilen ve oldukça dayanıklı bir mühedislik plastik çeşididir.

Günümüzde polietilen üretim işlemleri genellikle “yüksek basınçlı” ve “düşük basınçlı” operasyonlar olmak üzere kategorilere ayrılır. “Yüksek basınçlı” operasyon kategorisiyle genelde sıradan düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) elde ediliyorken “düşük basınçlı” operasyon kategorisiyle yüksek yoğunluklu (HDPE) ve doğrusal düşük yoğunluklu (LLDPE) polietilen elde edilir.

Nemden etkilenmemesi nedeniyle nemli ortamlarda rahatlıkla kullanılabilen bir plastik türüdür.Polietilen(PE) PE 100 PE 300 PE 500 PE 1000 GİBİ SINIFLARA AYRILIRLIR

Polietilen Genel Özellikleri

 • Kolay kaynak edilebilme
 • elektriği izole kabiliyeti
 • iyi talaşlı imalat özelliği
 • düşük aşınma
 • yüksek mukavemet
 • iyi kayganlı

Polietilen Kullanım Alanları

 • Hareketli makina parçaları
 • Dişlik tekerlek makara
 • Kaydırma ekipmanları
 • Konveyür ekipman yapımı
 • Otomotiv sektör

Polietilen Çeşitleri

pe polietilen levha formülü

Polietilen kimyasal bağı

Polietilen yoğunluk ve kimyasal özellikleri baz alınarak çeşitli kategorilerde sınıflanır. Mekanik özellikleri, moleküler ağırlığı, kristal yapısı ve dallanma tipine bağlıdır. Plasticlevha’da kullanılan PE çeşitleri aşağıdaki gibidir.

HDPE (Yüksek yoğunluklu PE ) (High density PE)

Şişirme film, şişirme kalıplama, enjeksiyon kalıplama veya diğer ekstrüzon işlemleri için çift modal ve tek modal. HDPE sınıfları, UV- stabilizasyon ve şişirme kalıplama kimyasal konteynırler için UN standartlarını karşılayan sertifikasyon mümkündür.

Sızdırmazlık, darbe veya yumuşaklık gibi özellikleri arttırmak için PE veya PP’nin modifikasyon için Plastomer’leri . Plastomer’ler geniş bir sınıf, yoğunluk ve komonomer’ler (kopolimer oluşturan bileşiklerden birileri yani: Etilen-Okten veya Bütan bazlı Polimer) sunarlar.

LDPE (düşük yoğunluklu PE) (low density PE)

Sızdırmazlık, darbe veya yumuşaklık gibi özellikleri arttırmak için PE veya PP’nin modifikasyon için Plastomer’leri . Plastomer’ler geniş bir sınıf, yoğunluk ve komonomer’ler (kopolimer oluşturan bileşiklerden birileri yani: Etilen-Okten veya Bütan bazlı Polimer) sunarlar.