Fenolik Fiber Levha

Fenolik fiber Levha, reçinelere emdirilerek preslerde ısıtılıp imal edilen fenol fiber olarak da anılan dayanıklı malzemedir. Fiber levha yüksek ısı direncine sahiptir. Sürtünme kat sayısı oldukça düşük olan Fiber Levha pamuk bazlı bir ürün olup kağıt bazlı olan ürünlere göre çok daha dayanıklıdır. Geniş kullanım alanına sahiptir. Özellikle tekstil sanayisinde yoğun kullanılmaktadır. Ayrıca otomotiv ve ağır sanayi makina imalatlarında, yataklar, balatalar, dişli gruplarında da fiber levha kullanılmaktadır.

Fenolik fiber levha ürününün toptan ve perakende satışını yapmakta olan Martan Plastik, freze, torna ve diğer işleme işlemleri ile sizlere istediğiniz ürünün tam olarak karşılığını sağlayacak altyapı ve donanıma sahiptir.

Bu malzeme elektrik ekipmanlarında, havacılık endüstrisinde, yapısal parça ve kompnent izolasyonunda, motor ve elektrikli cihazlarda kullanılan bir malzemedir.

Fiber Levha Çeşitleri

• Pertinaks Levhalar
• Volkanize Levhalar
• Cam Elyaflı Levha
• Cam Elyaflı Mikanit Levhalar

fenolik fiber levha kahverengi
Renk : Kahverengi
Kalınlık : 10-100mm kadar
Sıcaklık : +130 -80 Derece aralığı

Fenolik Fiber Levha Nasıl Elde Edilir

Fiber termoset bir ürün olup,  pamuklu bezden tabakaların fenol esaslı bir reçine ile birleştirilerek elde edilen levhaların üst üste  konularak preslenmesi ile elde edilmektedir. İstenilen kalınlığa ulaşıncaya kadar levha eklenerek kalınlık belirlenir. Ayrıca, siparişe göre reçineye ilave edilen grafit, silikon, cam elyafı, teflon® gibi katkılarla daha gelişmiş ürün özellikleri elde edilebilmektedir.

Pamuk bazlı ürünlerin mekanik mukavemetleri kağıt bazlı ürünlere kıyasla daha yüksektir. Kanvas pamuk kumaşla günlendirilmiş Fenolik NEMA V ve CE tiplerinin rengi açık normal kahverengi tonlarındadır. Fenolik reçineler en eski ve en iyi bilinen genel kullanım amaçlı termoset reçinelerdendir.

Örnek Projelerimiz

fenoli fiber levha 1
fiber-levha-ornek-2